Forum Viatoris

Turcja 2022

Turecka Mezopotamia

Copyright (c) 2022 by Radosław Botev

Mapa podróży
Trasa podróży

Wstęp

Podróż do Turcji w 2022 roku była pierwszą moją podróżą od czasu zamknięcia granic z powodu pandemii koronawirusa. W czasie planowania podróży - jeszcze we wrześniu 2021 r. - wiele miejsc na świecie wydawało się niedostępnych lub trudno dostępnych dla (niezaszczepionego) podróżnika, w związku z czym zdecydowałem się na bliższy kierunek - wybór padł na wielokrotnie już przeze mnie odwiedzaną Turcję, której wschodnia część wciąż jeszcze pozostawała dla mnie nieodkryta.

Plan podróży zakładał krótki pobyt w nieznanej mi dotąd Czarnogórze i spornym terytorium Kosowa, które w 2008 roku jednostronnie ogłosiło niepodległość. Z Warszawy do czarnogórskiej stolicy Podgoricy dostałem się dzięki taniemu połączeniu linii Wizz Air, skąd po jednodniowym wypadzie do położonej na adriatyckim wybrzeżu Budvy pojechałem autobusem przez północną Albanię do kosowskiej stolicy Prisztiny. Z Prisztyny pierwotnie miałem lecieć tanią turecką linią Pegasus z przesiadką w Stambule aż do Mardinu, jednak ostatni odcinek Stambuł-Mardin został odwołany. Na szczęście szybko znalazłem alternatywne połączenie i linia Pegasus zabrała mnie z Prisztiny przez Stambuł do Ankary, a stamtąd do Mardinu doleciałem kolejnym lotem AnadoluJet - spółki zależnej nardowego tureckiego przewoźnika Turkish Airlines. W Mardinie zaczęła się moja podróż po wschodniej Turcji, którą zakończyłem dopiero w Adanie. Stamtąd Turkish Airlines zabrał mnie przez Stambuł do bułgarskiej Sofii, skąd po trzech dniach zwiedzania wróciłem do Warszawy dzięki połączeniu Polskich Linii Lotniczych LOT. Tak powstała podróż trasą uwidocznioną na mapce powyżej.

Wizy i COVID

W czasie mojej podróży żaden z odwiedzanych krajów nie wymagał wiz od obywateli polskich (Turcja zniosła obowiązek wizowy w marcu 2020 roku). W żadnych odwiedzanych krajów nie obowiązywały też jakiekolwiek ograniczenia związane z pandemią COVID-19 - pod tym względem podróż nie różniła się od podróży w czasie przed pandemią.

Relacja z podróży

Czarnogórze, Kosowu i Turcji poświęciłem dwa kolejne odcinki wideoreportażu "Forum Podróżnika". Można je obejrzeć poniżej:

Poniżej także skrócona relacja pisemna (w przygotowaniu):

Czarnogóra
Kosowo
Turcja
Bułgaria

Forum Viatoris - strona główna

O nas