Forum Viatoris

Turcja 2022

cz. IV

Copyright (c) 2022, 2023 by Radosław Botev

<<<<<<----- Wróć do początku relacji z podróży

Adana

Sprzedawca owoców, Adana, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevAdana, piąte pod względem wielkości miasto w Turcji, nie jest zbyt częstym miejscem docelowym turystycznych wycieczek - leży w pewnym oddaleniu od morza, nie obfituje też w turystyczne atrakcje. Jechałem tu właściwie tylko dlatego, że lot z Adany do Sofii przez Stambuł okazał się znacznie tańszy i niż z okolicznych miast.

Podobnie jak w Urfie, tak też i na ulicach Adany natknąć się można na sprzedawców rozmaitych owoców i warzyw, którzy rozkładają swoje stragany przy co ruchliwszych arteriach miasta.

Z ulgą zauważyłem, że było tu znacznie chłodniej niż w położonych bardziej na wschód regionach Turcji - Adana leży w dolinie otoczonej z trzech stron wzgórzami Wyżyny Anatolijskiej, z jednej zaś strony przylegającej do Morza Śródziemnego. Sprawia to, że mogą tu dotrzeć chłodniejsze masy powietrza od odległego o czterdzieści kilometrów morza.

Most Taşköprü, Adana, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevW Adanie nie dopatrzyłem się historycznego centrum, niemniej najważniejszym zabytkiem miasta jest rzymski most Taşköprü, w starożytności znany jako Ponte Sarus, spinający brzegi rzeki Seyhan.

Przez most biegły dawniej szlaki handlowe z Europy do Persji - dziś jest on niekwestionowaną wizytówką miasta. Aktualnie zamknięty jest dla ruchu kołowego i stanowi swoisty deptak w centrum miasta.

Park Zübeyde Hanim, Adana, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevSama rzeka Seyhan płynie leniwie przez centrum Adany, zaś na jej brzegach rozciągają się zielone parki miejkie, takie jak widoczny na zdjęciu obok park Zübeyde Hanim z nadbrzeżną promenadą. Rozciąga się stąd też widok na wspomniany wyżej most, ale też i na największy meczet w mieście - meczet Sebanci.

Błękit nieba odbijający się tu w spokojnej tafli Seyhanu w połączeniu z zielenią przybrzeżnych palm działał na mnie niezwykle kojąco. Adana okazała się dobrym miejscem na zakończenie podróży, wiodącej przecież przez najbardziej upalne zakątki Turcji - tu, nad wodą, mogłem wreszcie zregenerować siły i nieco odpocząć przed dalszą drogą.

W parku często przesiadują zresztą młodzi Turcy, najwyraźniej także szukający wytchnienia od zgiełku i letniego upału panującego w mieście.

Meczet Sebanci, Adana, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevCentralny Meczet Sabanci to jeden z największych meczetów Turcji. Został ukończony w 1998 roku, jest więc stosunkowo nowym meczetem, architektonicznie nawiązuje jednak do tradycyjnych tureckich meczetów, takich jak choćby Błękitny Meczet w Stambule.

Zlokalizowany jest w wielkim zielonym parku na terenie zajmowanym niegdyś przez ormiański cmentarz. Doskonale prezentuje się z przeciwległego brzegu rzeki Seyhan.

Rozległe wnętrze meczetu również przypominało mi stambulskie meczety - tym razem nie tylko Błękitny Meczet, ale i Hagia Sofię. Oczywiście to tylko moje subiektywne wrażenie laika - znawcy tematu mieliby pewnie więcej do powiedzenia.

Galeria zdjęć - Centralny Meczet Sebanci
(kliknij, żeby powiększyć)

Meczet Sebanci, Adana, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Meczet Sebanci, Adana, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Meczet Sebanci, Adana, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Meczet Sebanci nad rzeką Seyhan, Adana, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Krótki pobyt w Adanie nie pozwolił mi na dokładne spenetrowanie miasta. Adana pozostanie jednak w mojej pamięci jako miejsce, gdzie w ścisłym centrum bądź co bądź sporej metropolii można wypocząć i schronić się przed niedogodnościami miejskiego życia.

Tak oto dobiegła końca moje kolejna już podróż po Turcji. Rankiem kolejnego dnia odleciałem samolotem tureckiego narodowego przewoźnika Turkish Airlines do bułgarskiej Sofii z krótką przesiadką na lotnisku w Stambule.

Kilka miesięcy później - 6 lutego 2023 roku - na terenach opisanych w niniejszej relacji rozegrało się najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w historii współczesnej Turcji. Uzmysławia to bardziej niż cokolwiek innego, że nawet podróże do miejsc z pozoru bezpiecznych, takich jak Turcja, mogą okazać się tragiczne. Wydawca niniejszego serwisu Fundacja Kontroli Społecznej „Nomos“ składa hołd pamięci ofiar żywiołu.

Koniec

Forum Viatoris - strona główna

O nas

Grafika w tle to zmodyfikowana grafika z Wikipedii. Autor oryginału: A. Özgür Erdemli, licencja GNU FDL