Forum Viatoris

Turcja 2022

cz. II

Copyright (c) 2022, 2023 by Radosław Botev

<<<<<<----- Wróć do początku relacji z podróży

Urfa

Sprzedawcy uliczni, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevUrfa, czy też oficjalnie Şanliurfa, leży 250 km na zachód od Midyatu, co oznaczało, że musiałem wrócić tą samą drogą do Mardinu i jechać jeszcze dalej na zachód. Na szczęście z Midyatu kursuje do Urfy bezpośredni autobus.

Na pierwszy rzut oka Urfa to typowe tureckie miasto - spośród monotonnych starych bloków wyrasta kilka nowoczesnych biurowców, a przy ruchliwych ulicach znajdziemy stoiska z owocami i warzywami.

Zatrzymałem się w Hotelu Güven przy ruchliwym bulwarze Atatürka. Najciekawsza część miasta - historyczne centrum Urfy znajdowało się o piętnaście minut marszu nieco dalej na południe.

Sadzawka Balikligöl, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevNajciekawsze zabytki Urfy znajdują się na terenie parku Gölbaşi. Zalicza się tu przede wszystkim sadzawka Balikligöl. Zgodnie z muzułmańską tradycją Abraham miał zostać rzucony w tym miejscu w ogień, ale cudem uratowany.

Dziś w krystalicznych wodach sadzawki pływają liczne ryby, których karmienie jest dodatkową atrakcją dla miejscowych rodzin z dziećmi, które przychodzą tu, by odpocząć od letnich upałów.

Przy samej sadzawce wznosi się meczet Halila Rahmana i przynależąca do niego szkoła koraniczna. Meczet ten jest jednak dość skromny w porównaniu z innym meczetem, na jaki natknąłem się w parku Gölbaşi - poprzecinanej kanałami zielonej oazie w sercu ruchliwego miasta.

Galeria zdjęć - Balikligöl i Gölbaşi
(kliknij, żeby powiększyć)

Balikligöl, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Balikligöl, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Szkoła koraniczna przy Balikligöl, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Park Gölbaşi, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Meczet Yeni Mevlidi Halil, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevMowa tu o stosunkowo nowym meczecie Yeni Mevlidi Halil, zbudowanym w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Meczet wizualnie robi duże wrażenie - zbudowany jest w stylu architektonicznym zabytkowych meczetów w Turcji, takich jak choćby stambulski Błękitny Meczet.

Główna sala meczetu jest klimatyzowana, co sprawia, że godzinami przesiadują tam Turcy chcący odpocząć od upalnego urfańskiego lata. Niektórzy nawet wygodnie rozkładają się na podłodze i ucinają sobie drzemkę.

W galerii poniżej zamieszczam garść zdjęć meczetu i jego dziedzińca. Cały kompleks w pełnej krasie podziwiać można także z wznoszącej się ponad parkiem cytadeli.

Galeria zdjęć - meczet Yeni Mevlidi Halil
(kliknij, żeby powiększyć)

Meczet Yeni Mevlidi Halil, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Meczet Yeni Mevlidi Halil - widok z cytadeli, Urfa (c) 2022 by Radosław Botev

Meczet Yeni Mevlidi Halil - wnętrze, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Meczet Yeni Mevlidi Halil - kopuła, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Cytadela (zamek), Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevCytadela w Urfie to zamek krzyżowców, wzniesiony na trasie z Europy do Jerozolimy - podobnie jak inne zamki na Bliskim Wschodzie, takie jak choćby słynny syryjski Krak des Chevaliers.

Niestety tym razem nie miałem szczęścia - w czasie mojej wizyty w Urfie cytadela była zamknięta dla zwiedzających. Pozostało mi zatem tylko oglądanie panoramy miasta ze wzgórza, na którym ją zbudowano.

Roztacza się stąd doskonały widok zarówno na samo miasto, jak też i przede wszystkim wspomniany wyżej park Gölbaşi z meczetem Yeni Mevlidi Halil.

W galerii poniżej zamieszczam garść zdjęć zrobionych na wzgórzu.

Galeria zdjęć - Widok z cytadeli w Urfie
(kliknij, żeby powiększyć)

Urfa - panorama z cytadeli, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Urfa - panorama z cytadeli, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Urfa - panorama z cytadeli, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Ruiny zamku krzyżowców, Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Nekropola Kizilkoyun (Edessa), Urfa, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevZe wzgórza wypatrzyłem w oddali kolejną atrakcję Urfy - starożytną nekropolę. Znajdują się tu wykute w skale jaskinie, które służyły za grobowce starożytnego miasta, znanego niegdyś pod grecką nazwą Edessa.

Cały kompleks jaskiń na odsłoniętym zboczu przypominał mi nieco skalne miasto w gruzińskiej Wardzii, które odwiedziłem dwanaście lat wcześniej.

Nekropola nie jest niestety dobrze opisana w znanych mi przewodnikach po Turcji; nie ma jej nawet w dość szczegółowej publikacji Bradta, poświęconej wschodniej Turcji.

Göbekli Tepe

Göbekli Tepe, Turcja (c) 2022 by Radosław BotevKilkanaście kilometrów od Urfy znajduje się stanowisko archeologiczne Göbekli Tepe. Zachowały się tu ruiny prehistorycznego sanktuarium i prawdopodobnie najstarszej osady na świecie. Wprawdzie jeszcze trzydzieści lat temu za najstarszą osadę na świecie uznawano położoną kilkaset kilometrów dalej na zachód osadę Çatalhöyük, jednak obecnie miano to przypisuje się właśnie Göbekli Tepe.

Początki tutejszego miejsca kultu datuje się na 10 tysięcy lat przed naszą erą. Jest to zatem sam początek neolitu - wcześniej człowiek prowadził jeszcze wyłącznie koczowniczy tryb życia.

Zachowały się tutaj kamienne stelle z płaskorzeżbami zwierząt. Kompleks wykopalisk ukryty jest obecnie pod zadaszeniem, mającym chronić zabytki przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych - podobne rozwiązanie widziałem swego czasu w etiopskiej Lalibeli.

Galeria zdjęć - Göbekli Tepe
(kliknij, żeby powiększyć)

Göbekli Tepe, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Göbekli Tepe, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Göbekli Tepe, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Göbekli Tepe, Turcja (c) 2022 by Radosław Botev

Podsumowując muszę stwierdzić, że Urfę i Göbekli Tepe uważam za najciekawszy punkt programu mojej podróży do wschodniej Turcji - w żadnym innym mieście na trasie tej podróży nie znalazłem aż tylu imponujących miejsc wartych odwiedzenia i w żadnym innym miejscu nie panowała aż tak przyjemna atmosfera.

W Urfie spędziłem ostatecznie aż dwa i pół dnia, zanim zdecydowałem się ruszyć w dalszą drogę.

Przejdź do dalszej części relacji z podróży ------>>>>>>>>

Forum Viatoris - strona główna

O nas

Grafika w tle to zmodyfikowana grafika z Wikipedii. Autor oryginału: A. Özgür Erdemli, licencja GNU FDL