Forum Viatoris

Kowno - Wilno - Troki

Copyright (c) 2017, 2022 by Radosław Botev

Kowno

Kościół Świętego Michała Archanioła, Kowno, Litwa (c) 2017 by Radosław BotevLitwę odwiedziłem w lipcu 2017 roku w drodze do Azji Środkowej. Wizytę w tym kraju rozpocząłem nietypowo, bo nie w stolicy, lecz w drugim pod względem wielkości litewskim mieście Kownie. Miało to związek z trwającym właśnie remontem lotniska w Wilnie w wyniku czego wszystkie loty przekierowano do Kowna.
Pierwszym zabytkiem, na jaki natrafiłem spacerując po mieście był widoczny na zdjęciu obok Kościół Świętego Michała Archanioła (Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia) - obecnie jest to siedziba katolickiej parafii, budynek ten wzniesiono jednak pod koniec XIX wieku jako prawosławny sobór.

Od kościoła prowadzi długi deptak zwany Aleją Wolności (Laisvės alėja) - zdjęcia w galerii poniżej:

Galeria zdjęć - Aleja Wolności w Kownie
(kliknij, żeby powiększyć)

Aleja Wolności, Kowno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Aleja Wolności, Kowno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Aleja Wolności, Kowno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Aleja Wolności, Kowno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Stare miasto w Kownie - ratusz i kościół św. Franciszka Ksawerego, Kowno, Litwa (c) 2017 by Radosław BotevAleja Wolności doprowadziła mnie w końcu na kowieńską starówkę. Na głównym rynku (Kauno rotušės aikštė) w promieniach zachodzącego słońca podziwiać mogłem widoczny na zdjęciu kościół św. Franciszka Ksawerego (Šv. Pranciškaus Ksavero bažnyčia) i budynek ratusza (Kauno rotušė).

Czas naglił, a ja chciałem zobaczyć, jak najwięcej - na Litwie zaplanowałem tylko dwudniowy pobyt, a kolejnego dnia miałem w planach wizytę w Wilnie. Przed zachodem słońca, zanim zrobiło się zupełnie ciemno zdążyłem tego dnia zobaczyć jeszcze tylko kowieński zamek, o czym poniżej.

Zamek w Kownie, Kowno, Litwa (c) 2017 by Radosław BotevZamek w Kownie (Kauno pilis), a w zasadzie jego ruiny ze zrekonstruowaną jedną basztą, pochodzi ze średniowiecza i został wzniesiony na cyplu u ujścia Nereśli do Niemna.

Okolice zamku to natomiast park Santaka (Santakos parkas), gdzie może pospacerować wśród zieleni nad brzegami obu tych rzek.

Wilno

Ostra Brama, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław BotevWizytę w Wilnie kolejnego dnia rozpocząłem od tutejszej starówki, a dokładniej od jej południowej bramy wjazdowej - słynnej Ostrej Bramy (Aušros vartai).

Po jej wewnętrznej stronie (w galerii poniżej) znajduje się Kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Przy bramie zachował się fragment dawnych murów obronnych Wilna. W tym miejscu zaczyna się wileńska starówka - labirynt urokliwych uliczek...

Galeria zdjęć - Stare miasto w Wilnie
(kliknij, żeby powiększyć)

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Kaplica Ostrobramska, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Ulica Ostrobramska, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Ulica Stikliu, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław BotevNa starym mieście w Wilnie znajdują się liczne kościoły. Największym z nich jest zlokalizowana u wylotu ulicy Wały Hetmańskie Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława (Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika) - miejsce spoczynku polskiego króla Aleksandra Jagiellończyka.

Inne kościoły, na jakie natknąłem się w czasie spaceru po wileńskiej starówce to widoczne niżej w galerii (od lewej do prawej): kościół Wszystkich Świętych (Visų Šventųjų bažnyčia), kościół Św. Kazimierza (Šv. Kazimiero bažnyčia), kościół Św. Jana (Šv. Jonų bažnyčia) i cerkiew Piatnicka, zwana też cerkwią św. Paraskiewy Męczennicy (Šv. kankinės Paraskevės cerkvė).

Galeria zdjęć - Kościoły wileńskiej starówki
(kliknij, żeby powiększyć)

Kościół Wszystkich Świętych, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Kościół św. Kazimierza, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Kościół Świętego Jana, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Cerkiew Piatnicka, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Panorama Wilna, Litwa (c) 2017 by Radosław BotevNajlepszy widok na Wilno rozciąga się ze Wzgórza Giedymina (Gedimino kalnas) - widać stąd nie tylko starówkę, ale i nowoczesne biurowce na przeciwległym brzegu rzeki Wilejki.

Na samym wzgórzu wznosi się natomiast baszta Giedymina - pozostałość dawnego średniowiecznego zamku, doskonale widoczna z prowadzącej ku wzgórzu staromiejskiej ulicy Zamkowej (Pilies).

Widok na basztę, jak też i panoramę z samego wzgórza przedstawiam poniżej w galerii.

Galeria zdjęć
(kliknij, żeby powiększyć)

Ulica Pilias z widokiem na Basztę Giedymina, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Widok ze Wzgórza Giedymina na starówkę, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Widok ze Wzgórza Giedymina na biurowce, Wilno, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Troki

Zamek w Trokach, Litwa (c) 2017 by Radosław BotevOkoło trzydziestu kilometrów od Wilna leży miasteczko Troki - malowniczo położone nad jeziorami Pojezierza Wileńskiego. Największą atrakcją miejscowości jest Zamek w Trokach (Trakų salos pilis), zlokalizowany na wyspie na jeziorze Galwe, połączonej ze stałym lądem drewnianym mostem.

Zamek pochodzi z czasów średniowiecza, wzniesiony został jako siedziba litewskiego księcia Witolda, jednak to, co można zobaczyć obecnie, jest w większości rekonstrukcją z ubiegłego stulecia.

Trzeba przyznać, że zamek wygląda bardzo swojsko - równie dobrze mógłby stać gdzieś w Polsce. Uderzyło mnie, że pod względem architektury Litwa czy Łotwa są bardziej polskie niż - dajmy na to - Pomorze, obfitujące w pruskie domy.

Galeria zdjęć - Zamek w Trokach
(kliknij, żeby powiększyć)

Zamek w Trokach, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Zamek w Trokach, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Zamek w Trokach, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Zamek w Trokach, Litwa (c) 2017 by Radosław Botev

Troki były ostatnim przystankiem mojej podróży po Litwie. Kolejnego dnia na lotnisku w Kownie czekał już na mnie samolot linii Turkish Airlines, które zabrała mnie do dobrze znanego mi już Stambułu i dalej do kazachskiej Ałma-Aty.

Koniec

Forum Viatoris - strona główna

O nas