Forum Viatoris


Izrael 2013

Krótki pobyt w Ziemi Świętej

Copyright (c) 2013, 2014 by Radosław Botev

Izrael 2013 - trasa podróży - Radosław Botev
Trasa podróży

Wstęp

Do wyjazdu do Izraela w maju 2013 roku skłoniła mnie doskonała promocja Polskich Linii Lotniczych LOT - za bilet powrotny z Warszawy do Tel Awiwu zapłaciłem tylko 533 zł ze wszystkimi opłatami włącznie. Izrael kojarzył mi się przede wszystkim z Jerozolimą oraz Morzem Martwym, o którym słyszałem w dzieciństwie opowieści, że z powodu bardzo dużego zasolenia, a przez to i wyporności można tam pływać na plecach i jednocześnie czytać książkę. A Jerozolimę znałem przede wszystkim z lekcji historii jako miejsce średniowiecznych wypraw krzyżowych. Będąc w Jerozolimie, nie mogłem nie zajrzeć także do leżącego tuż na jej przedmieściach Betlejem - miejsca biblijnych narodzin Chrystusa. Wyjazd trwał tylko tydzień, przez co w zasadzie musiałem się ograniczyć tylko do właśnie tych najbardziej znanych atrakcji Ziemi Świętej. Nad brzegami Morza Martwego leży jednak jeszcze jedna turystyczna atrakcja - twierdza Masada, ostatni bastion starożytnego Izraela, który opierał się inwazji Rzymian aż do 72 lub 73 r. n.e.
Podróż po Izraelu rozpoczynałem i kończyłem w Tel Awiwie, jednak nie chcąc tam wracać znad Morza Martwego znowu przez Jerozolimę, pojechałem okrężną drogą przez miasto Be'er Szewa. Tak powstała trasa podróży uwidoczniona na mapie powyżej.

Przepisy wjazdowe

Wiza do Izraela nie jest wymagana - obywatele polscy wjeżdżają do tego kraju wyłącznie na podstawie paszportu. Nie oznacza to bynajmniej, że wjazd jest w każdym wypadku łatwy i przyjemny. Ze względu na swoją sytuację geopolityczną Izrael bardzo skrupulatnie strzeże swoich granic i wręcz obsesyjnie obawia się terroryzmu. W Internecie pełno jest relacji podróżników (także polskich), którzy byli przesłuchiwani przez kilka godzin na lotnisku przez służby imigracyjne. Podejrzenia funkcjonariuszy mogą wzbudzić zwłaszcze wcześniejsze wizyty w krajach uważanych przez Izrael za wrogie - w Syrii, Libanie czy Iranie. Nie byłem dotąd w tych krajach, toteż w moim przypadku kontrola przebiegła dość sprawnie, chociaż - zarówno po przylocie, jak i przed wylotem - musiałem tłumaczyć się z mojej wizyty w muzułmańskim Azerbejdżanie w 2011 r. Więcej na ten temat napisałem w treści relacji.

Filmowa impresja

Poniżej krótka filmowa impresja z podróży do Izraela:

Przejdź do relacji z podróży do Izraela ->>>>>>>>>>>

Forum Viatoris - strona główna

O nas