Forum Viatoris

Czarnogóra 2022

cz. II

Copyright (c) 2022 by Radosław Botev

<<<<<<----- Wróć do początku relacji z podróży

Budva

Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław BotevBudva, o której wiedziałem tylko tyle, że leży na adriatyckim wybrzeżu Czarnogóry, okazała się uroczym miasteczkiem wciśniętym między morze a Góry Dynarskie - był to typowy widok dla całego wschodniego wybrzeża Adriatyku - tak samo wyglądają nadmorskie miasteczka w Chorwacji, a po części i w północnej Albanii.

Dojechałem tu z Podgoricy dzięki biletom autobusowym zarezerwowanym na stronie busticket4.me - można tam zarezerwować bilety na połączenia różnych przewoźników na terenie Czarnogóry i państw ościennych. Ściągnięte z Internetu bilety należy potem za drobną opłatą manipulacyjną "zalegalizować" w kasie na dworcu (czego jednak nie wymagano ode mnie w Podgoricy, ale w drodze powrotnej - przy wyjeździe z Budvy już tak). Bilet, rzecz jasna, można zakupić też dopiero na stacji.

Ulica Mediteranska, Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław BotevRównież same ulicy Budvy w nowszej części miasta prezentują się bardzo dobrze - na zdjęciu obok wysadzana palmami ulica Mediteranska, przy której skupiły się drogie hotele i restauracyjki.

Nie uszło też mojej uwadze, że Budva nie wydaje się tak kameralnym małym miasteczkiem jak Podgorica - miejscowość tętni życiem jak przystało na adriatycki kurort.

Moim celem była jednak tutejsza starówka, zlokalizowana na wysuniętym w morze cyplu. Musiałem zatem opuścić nowoczesną dzielnicę, w której wysadził mnie autobus, i kierować się w stronę wybrzeża.

Przystań, Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław BotevPo drodze natknąłem się jeszcze na malowniczą przystań, tuż przed wejściem w obręb murów obronnych otaczających stare miasto.

Można tu wynająć łódź i wybrać się na wycieczkę po okolicznych wodach Adriatyku. Na to jednak nie miałem czasu - jeszcze tego samego dnia planowałem powrót do Podgoricy, by kolejnego ranka wyruszyć w dalszą podróż.

Stare miasto (Stari grad), Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław BotevSama starówka (Stari grad) przypomina nieco tę w chorwackim Dubrowniku - mamy tutaj do czynienia z tą samą architekturą wenecką. Wenecjanie pływali wzdłuż dalmatyńskich wybrzeży Adriatyku i tak jak w Chorwacji, tak i tutaj budowali miasta na swoją modłę.

W odróżnieniu od Podgoricy, gdzie stara osmańska dzielnica była jednak pewnym rozczarowanie, Budva ma starówkę w takim samym znaczeniu, do jakiego przywykliśmy: labirynt wąziutkich uliczek miedzy starymi, ale jednak zadbanymi kamienicami.

A wśród tych kamienic natknąć się można na kilka kościołów, widocznych w poniższej galerii.

Galeria zdjęć - kościoły starego miasta w Budvie
(kliknij, żeby powiększyć)

Kościół św. Jana Chrzciciela (Crkva svetog Ivana Krstitelja), Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław Botev

Kościół św. Jana Chrzciciela (Crkva svetog Ivana Krstitelja), Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław Botev

Cerkiew Trójcy Świętej (Crkva Svete Trojice), Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław Botev

Kościół Santa Maria in Punta (Crkva Santa Maria in Punta), Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław Botev

Cytadela, Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław BotevW obrębie starego miasta w Budvie natknąłem się na jeszcze jeden ciekawy obiekt - tutejszą Cytadelę, zwaną też twierdzą Świętej Marii.

Obiekt powstał jeszcze w średniowieczu dla obrony miasta przed atakami od morza. Obecnie mieści się tu muzeum. Jest to też idealne miejsce do podziwiania panoramy starego miasta, jak też i adriatyckich wybrzeży.

W galerii poniżej zamieszczam zdjęcia widoku Adriatyku i starego miasta z Cytadeli w Budvie oraz samego wnętrza Cytadeli.

Galeria zdjęć - Widok z Cytadeli w Budvie i sama Cytadela
(kliknij, żeby powiększyć)

Widok na Adriatyk z Cytadeli, Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław Botev

Widok na Adriatyk z Cytadeli, Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław Botev

Widok na Stare Miasto z Cytadeli, Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław Botev

Cytadela, Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław Botev

Cytadela, Budva, Czarnogóra (c) 2022 by Radosław BotevNa zakończenie mojej podróży po Budvie udałem się na miejscową plażę - można się tu dostać wprost ze starego miasta.

Plaża - jak to nad Adriatykiem - jest kamienista, co jednak bynajmniej nie zniechęcało nikogo do plażowania w upalny, lipcowy dzień.

Po krótkim far niente na czarnogórskiej plaży wróciłem na dworzec autobusowy i pojechałem z powrotem do Podgoricy, a następnego dnia ruszyłem w dalszą podróż do Kosowa. O tym jednak na kolejnych stronach.

Przejdź do dalszej części relacji z podróży --->>>>>>

Forum Viatoris - strona główna

O nas