Forum Viatoris

Macedonia 2018

cz. II

Copyright (c) 2018, 2019 by Radosław Botev

<<<<<<----- Wróć do początku relacji z podróży na Bałkany

Ochryda

Ochryda - centrum miasta, Macedonia (c) 2018 by Radosław BotevOchryda - jedno z większych miast Macedonii - przywitała mnie nieco deszczową aurą. Zatrzymałem się tu w nieco staroświeckim pensjonacie Villa Ohrid Anastasia w dość sporym niestety oddaleniu od historycznego centrum miasta, nieco bliżej za to przystanku autobusowego, z którego miałem zamiar kolejnego dnia wyjechać w dalszą podróż.

Miałem tylko popołudnie na zobaczenie miasta. Starówka na pierwszy rzut oka przypomina nieco tę ze Skopje - takie same osmańskie kamieniczki i obowiązkowy w tej części Europy meczet. Tutejszą starówkę wyróżnia jednak malownicze położenie nad Jeziorem Ochrydzkim, po którym latem pływają żaglówki.

Galeria zdjęć - stare miasto w Ochrydzie
(kliknij, żeby powiększyć)

Stare miasto, Ochryda, Macedonia (c) 2018 by Radosław Botev

Ochryda, Macedonia (c) 2018 by Radosław Botev

Stare miasto i Jezioro Ochrydzkie, Ochryda, Macedonia (c) 2018 by Radosław Botev

Nabrzeże Jeziora Ochrydzkiego, Ochryda, Macedonia (c) 2018 by Radosław BotevTrzeba przyznać, że miasto dobrze wykorzystało swoje położenie nad wodą. Wzdłuż brzegów Jeziora Ochrydzkiego ciągnie się promenada dla spacerowiczów, są tu przystanie dla jachtów i żeglówek, a także kawiarenki ze stolikami nad samym brzegiem.

Wielka łopocząca flaga Macedonii na przystani to znak, że przez wody Jeziora Ochrydzkiego przebiega granica państwowa - część akwenu należy już do sąsiedzniej Albanii.

Galeria zdjęć - Jezioro Ochrydzkie w Ochrydzie
(kliknij, żeby powiększyć)

Jezioro Ochrydzkie, Ochryda, Macedonia (c) 2018 by Radosław Botev

Jezioro Ochrydzkie, Ochryda, Macedonia (c) 2018 by Radosław Botev

Jezioro Ochrydzkie, Ochryda, Macedonia (c) 2018 by Radosław Botev

Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, Ochryda, Macedonia (c) 2018 by Radosław BotevGłówną atrakcją Ochrydy jest jednak prawosławna cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, zbudowana w średniowieczu na skale ponad wodami jeziora.

Nie udało mi się niestety zajrzeć do wnętrza, jednak sam widok starodawnego budynku ponad lśniącą taflą wody okazał się bardzo malowniczy - zwłaszcza, że szczęśliwym trafem właśnie się wypogodziło.

Jezioro Ochrydzkie, Macedonia (c) 2018 by Radosław BotevTak dobiegła końca moja krótka podróż po Macedonii - więcej czasu zamierzałem poświęcić na zwiedzanie sąsiedniej Albanii.

Z Ochrydy nie kursuje żaden bezpośredni autobus przez granicę - trzeba najpierw podjechać lokalnym busikiem do miasteczka Struga na samym północnym krańcu jeziora. A stamtąd odjeżdżają już autobusy do albańskiej Tirany.

Droga do samej granicy prowadzi wzdłuż brzegów jeziora - na zdjęciu obok uwieczniłem jeden z ostatnich widoków z tej nadbrzeżnej trasy.

A po krótkim sprawdzeniu paszportów na granicy (żadnych stempli!) Albania stała dla mnie otworem.

Przejdź do dalszej części relacji z podróży na Bałkany --->>>>>>

Forum Viatoris - strona główna

O nas

Grafika w tle (godło Macedonii) to zmodyfikowana grafika z Wikipedii. Autor oryginału: MacedonianBoy, licencja GNU FDL