Forum Viatoris

Albania 2018

cz. III

Copyright (c) 2018, 2020 by Radosław Botev

<<<<<<----- Wróć do początku relacji z podróży na Bałkany

Saranda

Bulwar nadmorski - Saranda, Albania (c) 2018 by Radosław BotevOstatnim albańskim miastem na trasie mojej podróży po Bałkanach była Saranda, położona nad cieśną Otranto, łączącą Adriatyk z Morzem Jońskim. Zatrzymałem się tu w schronisku Beni Hostel Saranda (obecnie Hakuna Matata Hostel) - nieco w oddaleniu od wybrzeża, ale za to z dobrym widokiem na morze.

Choć Saranda pretenduje do miana nadmorskiego kurortu i ma nawet ładną nadbrzeżną promenadę wzdłuż plaży (na zdjęciu obok), to jednak ogólne wrażenie nieco psuje ruchliwy port, do którego zawijają promy z greckiej wyspy Korfu, jak też i statki towarowe.

Bilety na prom z Sarandy na Korfu łatwo można nabyć w jednym z kilku biur przy porcie - trasę obsługuje między innymi przwoźnik Ionian Seaways.

Plaża miejska, Saranda, Albania (c) 2018 by Radosław BotevKamienista plaża w Sarandzie nie dorównuje oczywiście najlepszym śródziemnomorskim plażom, ani nawet tym z riwiery albańskiej nieco dalej na północ - ale jak na plażę w portowym mieście ma się całkiem dobrze.

W słoneczne dni przychodzi tu sporo miejscowych rodzin, a sądząc po rozlicznych hotelach w nadmorskiej dzielnicy - zapewne też i niejeden turysta korzysta z możliwości kąpieli w tym miejscu.

Poniżej w galerii kilka ujęć miasta.

Galeria zdjęć - Saranda
(kliknij, żeby powiększyć)

Saranda, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Saranda, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Saranda, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Butrint

Amfiteatr w Butrint, Albania (c) 2018 by Radosław BotevPrzyjazd do Sarandy nie miałby większego sensu, gdyby nie położone w pobliżu wpisane na listę dziedzictwa UNESCO ruiny rzymskiego miasta Butrint, czy też Buthrotum, jak zmiejsce to zwali sami Rzymianie. Można się tam łatwo dostać autobusem z centrum Sarandy.

Pech chciał, że miejsce to przyszło mi zwiedzać w strugach ulewnego deszczu. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło - deszcz skutecznie przepędził tłumy turystów i w ruinach zostałem niemal zupełnie sam.

Butrint istniał do samego końca starożytności, stąd też dobry stan zachowania tutajszych zabytków, zwłaszcza tych już z epoki wczesnochrześciajńskiej, takich jak pozostałości bazyliki na ostatnim zdjęciu w galerii poniżej.

Galeria zdjęć - Butrint
(kliknij, żeby powiększyć)

Butrint, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Baptyzerium, Butrint, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Bazylika, Butrint, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Tak dobiegła końca moja podróż po Albanii. Dalej w planach miałem jeszcze tylko kilkugodzinny pobyt na greckiej wyspie Korfu, skąd początkowo zamierzałem odlecieć do Warszawy, jednak po zmianie rozkładu linii lotniczych konieczny okazał się jeszcze krótki pobyt w Atenach. Relacja z pobytu na Korfu już na kolejnej stronie.

Przejdź do relacji z pobytu na Korfu --->>>>>>>>>>>>

Forum Viatoris - strona główna

O nas