Forum Viatoris

Albania 2018

cz. I

Copyright (c) 2018, 2020 by Radosław Botev

<<<<<<----- Wróć do początku relacji z podróży na Bałkany

Trasa podróży po Albanii

Znowu w drodze...

Krajobraz Albanii (c) 2018 by Radosław BotevPo przekroczeniu macedońsko-albańskiej granicy na przejściu Kafasan/Qafë Thanë i obraniu kierunku na zachód droga opada stromo w dół ku dolinie Shkumbinu. Autobus z macedońskiej Strugi na północnych wybrzeżach Jeziora Ochrydzkiego wiózł mnie do albańskiej Tirany nieco okrężną trasą przez nadmorski kurort Durrës. Trasa taka umożliwiała mi jednak przyjrzenie się albańskiej prowincji. Krajobraz jest tu typowy dla obszarów pogranicza między strefą śródziemnomorską a umiarkowaną - większość gór zdaje się bezleśna, choć nie tak sucha i wypalona jak bardziej na południe - w Grecji czy południowych Włoszech.

Tirana

Sheshi Shqiponja, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław BotevPrzy wjeździe do albańskiej stolicy - Tirany podróżny natknie się na plac z godłem Republiki Albanii przy jednym z ruchliwych skrzyżowań. To plac Sheshi Shqiponja, zwany też placem Orła. Tuż obok znajduje się dworzec autobusów dalekobieżnych.

Teraz wystarczyło już tylko wymienić pieniądze w jednym z miejskich kantorów i odszukać hostel, w którym przed wyjazdem zarezerwowałem sobie nocleg.

All Stars Hostel w Tiranie zlokalizowany jest dogodnie w niemal samym centrum miasta, a przy tym w spokojnej, bocznej uliczce. Zdecydowanie wart polecenia na budżetowy pobyt w mieście.

Plac Skanderbega (Sheshi Skënderbej), Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław BotevCentrum Tirany to przede wszystkim widoczny na zdjęciu obok plac Skanderbega (Sheshi Skënderbej), nazwany tak na cześć XV-wiecznego albańskiego bohatera narodowego, przywódcy powstań przeciw Turkom. Obowiązkowy na takim placu jest oczywiście pomnik samego Skanderbega na koniu.

Tuż obok stoi mały, malowniczy meczecik Et'hem Bej. Poza tym jednak cały plac Skanderbega to niezbyt atrakcyjna kamienna pustynia - wyłożono go śliską niby-posadzką, a głównym budynkiem jest tu socrealistyczny gmach Narodowego Muzeum Historycznego.

Dopiero okoliczne budynki, już niejako poza obrębem placu, z wyraźną włoską architekturą (pozostałość po inwazji faszystowskich Włoch na Albanię w 1939 r.), nadają temu miejscu nieco przyjemniejszy charakter. W budynkach tych mieszczą się dziś niektóre albańskie ministerstwa.

Galeria zdjęć - Plac Skanderbega i okolice
(kliknij, żeby powiększyć)

Narodowe Muzuem Historycznem, Plac Skanderbega, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Plac Skanderbega, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Wieża zegarowa, Plac Skanderbega, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Włoska architektura, Plac Skanderbega, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Włoska architektura, Plac Skanderbega, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Włoska architektura, Plac Skanderbega, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

'I love Tirana', park Rinia, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław BotevSpacerując wzdłuż ruchliwej ulicy Bulevardi Dëshmorët e Kombit na południe od placu Skanderbega natknąłem się na miejski park Rinia z kilkoma pomnikami i rzeźbami, w tym tą na zdjęciu, dającą wyraz miłości autora pomysłu do albańskiej stolicy.

W galerii poniżej przedstawiam garść zdjęć parku Rinia...

Galeria zdjęć - Park Rinia
(kliknij, żeby powiększyć)

Park Rinia, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Park Rinia, Plac Skanderbega, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Park Rinia, Plac Skanderbega, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Plac Matki Teresy (Sheshi Nënë Tereza), Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław BotevNa przeciwległym względem placu Sanderbega krańcu bulwaru znajduje się kolejna betonowa pustynia - tym razem jest to plac Matki Teresy (Sheshi Nënë Tereza) z charakterystycznym, nieco przypominającym zamek gmachem Tirańskiej Politechniki.

W tej części miasta interesował mnie jednak park położony tuż za tym gmachem.

Wielki Park w Tiranie (Parku i Madh i Tiranës), Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław BotevTo Wielki Park w Tiranie (Parku i Madh i Tiranës), obejmujący prawie trzysta hektarów ternów zielonych, w tym wielkie sztuczne jezioro.

Latem jest to idealne miejsce, żeby odpocząć od śródmiejskiego skwaru, co też czyni wielu tirańczyków.

Ulice Tirany, Albania (c) 2018 by Radosław BotevResztę czasu w albańskiej stolicy spędziłem po prostu obserwując życie miasta.

Trzeba przyznać Albańczykom, że reprezentacyjne ulice ich stolicy są bardzo przyjemne.

Poza tym Tirana robi mimo wszystko dość kameralne wrażenie. Nie ma tu tłoku charakterystycznego dla wielkich metropolii. Nie ma co się zresztą dziwić - Tirana ma ledwo ponad pół miliona mieszkańców.

Galeria zdjęć - ulice Tirany
(kliknij, żeby powiększyć)

Ulice Tirany, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Park Rinia, Ulice Tirany, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Park Rinia, Ulice Tirany, Tirana, Albania (c) 2018 by Radosław Botev

Po odwiedzeniu albańskiej stolicy czas było ruszać w dalszą drogę - do zabytkowych miasteczek Berat i Gjirokaster. O tym jednak piszę na kolejnej stronie.

Przejdź do dalszej części relacji z podróży na Bałkany --->>>>>>>>>>>>

Forum Viatoris - strona główna

O nas